Vænget 4
4400 Kalundborg
59511650
Filtrer visningen:

fredag 19. oktober

Vildheks


Team Albert


Smallfoot - DK tale


Venom


Journal 64


Halloween


    fredag 19. oktober

    1t 40min

    Anbefalet over 7 år

    Vildheks

    10:15
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    12-årige Clara er en helt almindelig pige, der bor i byen, går i skole og hænger ud med sin bedste ven Oscar.

    En dag bliver Clara angrebet af en stor sort kat, og med ét forandres hendes almindelige liv for altid.

    Clara er en Vildheks, og den sort kat er i virkeligheden hendes beskytter, nu venter der Clara et vildt eventyr.
    Biografpremiere: Torsdag 11. oktober
    Instruktion: Kaspar Munk
    Skuespillere: Gerda Lie Kaas, Sonja Richter, Signe Egholm Olsen
    Spilletid: 01:40
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 40min

    Tilladt for alle

    Team Albert

    12:20
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Albert vil ikke acceptere, at du ikke kan gøre det, du har lyst til, fordi du er låst fast af et samfund, der har lagt den lige linje for din karriere, siden du gik i børnehave.

    For at bryde ud af det gør Albert oprør mod skole, forældre og hele verden for at blive det, han er bedst til: En Youtuber.

    Men på sin vej er Albert ved at miste sine bedste venner og allerværst den, der elsker ham mest – pigen, han tror, han ikke er forelsket i.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Frederik Nørgaard
    Skuespillere: Albert Dyrlund, Laura Kjær, Marcuz Jess Petersen, Olivia Reichstein m.fl.
    Spilletid: 01:40
    Censur: Tilladt for alle

    1t 50min

    Tilladt for alle

    Smallfoot - DK tale

    14:25
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    'Smallfoot' vender Bigfoot-legenden på hovedet, da en kvik ung Yeti finder noget, som han ikke troede eksisterede - et menneske.

    Nyheden om denne 'Smallfoot' gør ham berømt og giver ham chancen for, at finde sammen med hans drømmepige.

    Det skaber også uro i det lille enkle Yeti-samfund om, hvad der ellers findes derude i den store verden uden for deres snedækkede landsby.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Karey Kirkpatrick, Jason Reisig
    Skuespillere: Danske stemmer: Silas Holst, Liam O'Connor, Kenneth M. Christensen
    Spilletid: 01:50
    Censur: Tilladt for alle

    1t 52min

    Tilladt over 15 år

    Venom

    16:45
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Journalisten Eddie har i årevis forsøgt at afsløre sandheden om den berygtede videnskabsmand, Carlton Drake.

    Da et af Drakes eksperimenter, rumsymbioten Venom, forener sig med Eddies krop, får han pludselig utrolige superkræfter.

    Eddie og Venom behøver hinanden for at få, hvad de hver især jagter, bliver de mere og mere sammensmeltede og efterhånden bliver det vanskeligt at se, hvor Eddie begynder og Venom slutter...?
    Biografpremiere: Torsdag 11. oktober
    Instruktion: Ruben Fleischer
    Skuespillere: Tom Hardy, Michelle Williams, Woody Harrelson
    Spilletid: 01:52
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 00min

    Tilladt over 15 år

    Journal 64

    19:00
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Nogle håndværkere gør en uhyggelig opdagelse i en ældre københavnsk lejlighed: Bag en falsk mur i lejligheden finder de tre mumificerede lig siddende omkring et spisebord med en ledig plads klar.

    Kriminalkommissær Carl Mørck og hans assistent Assad i Afdeling Q bliver sat til at finde ud af, hvem mumierne er og hvem den fjerde plads er tiltænkt.

    Svarene leder dem til den berygtede kvindeanstalt på Sprogø, hvor misrøgt og lægelige forsøg med tvangssterilisering var en fast del af hverdagen.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Christoffer Boe
    Skuespillere: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Fanny Leander Bornedal
    Spilletid: 02:00
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    1t 49min

    Tilladt over 15 år

    Halloween

    21:25
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Michael Meyers har hjemsøgt Laurie lige siden, hun med nød og næppe undslap ham 40 år tidligere.

    Anbragt i et super-max fængsel, og med konstant overvågning lykkes det Michael at flygte.

    Laurie lever et liv i konstant bevågenhed, og da hun høre om flugten gør hun sig klar til den endelig konfrontation.
    Biografpremiere: Torsdag 18. oktober
    Instruktion: David Gordon Green
    Skuespillere: Nick Castle, Judy Greer, Jamie Lee Curtis, Virginia Gardner, Andi Matichak
    Spilletid: 01:49
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    lørdag 20. oktober

    Smallfoot - DK tale


    Vildheks


    Team Albert


    Venom


    Journal 64


    Halloween


      søndag 21. oktober

      Smallfoot - DK tale


      Vildheks


      Team Albert


      Journal 64


      Halloween


      Venom


        mandag 22. oktober

        The Wife


        Journal 64


        Halloween


          tirsdag 23. oktober

          The Wife


          Journal 64


          Halloween


            onsdag 24. oktober

            MLTR


            E

              torsdag 25. oktober

              Halloween


              Journal 64


              First Man


                fredag 26. oktober

                First Man


                Queen of Denmark koncert og Forpremiere på Bohemian Rhapsody


                E

                Halloween


                  lørdag 27. oktober

                  FILMKLUB 18/19 - SMÅ 0 - 1 og 2 klasse - LØRDAGE


                  FILMKLUB 18/19 - MELLEM 3 og 4 klasse - LØRDAG


                  Smallfoot - DK tale


                  First Man


                  Journal 64


                  Halloween


                    søndag 28. oktober

                    FILMKLUB 18/19 - SMÅ 0 - 1 og 2 klasse - SØNDAGE


                    FILMKLUB 18/19 - STORE 5 - 6 - 7 og 8 klasse - SØNDAG


                    Vildheks


                    Journal 64


                    First Man


                    Halloween


                      mandag 29. oktober

                      Journal 64


                      The Wife


                      First Man


                        tirsdag 30. oktober

                        First Man


                        Poul Krebs


                        E

                          onsdag 31. oktober

                          The Wife


                          Journal 64


                          First Man


                            torsdag 1. november

                            Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                            Bohemian Rhapsody


                            The Girl In The Spider's Web


                              fredag 2. november

                              Bohemian Rhapsody


                              Johnny Logan 2018


                              E

                                lørdag 3. november

                                Vildheks


                                Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                Queen of Denmark Ekstra koncert & film - Bohemian Rhapsody


                                E

                                The Girl In The Spider's Web


                                  søndag 4. november

                                  Smallfoot - DK tale


                                  Vildheks


                                  Julemandens Datter


                                  Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                  Bohemian Rhapsody


                                  The Girl In The Spider's Web


                                    mandag 5. november

                                    Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                    Bohemian Rhapsody


                                    The Girl In The Spider's Web


                                      tirsdag 6. november

                                      Ditte og Louise


                                      ANNE DORTE MICHELSEN med band & Billy Cross


                                      E

                                        onsdag 7. november

                                        Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                        Bohemian Rhapsody


                                        The Girl In The Spider's Web


                                          torsdag 8. november

                                          Julemandens Datter


                                          Den Tid på Året


                                          Bohemian Rhapsody


                                            lørdag 10. november

                                            Julemandens Datter


                                              søndag 11. november

                                              Julemandens Datter


                                                mandag 12. november

                                                Ditte og Louise


                                                Julemandens Datter


                                                Den Tid på Året


                                                Bohemian Rhapsody


                                                  tirsdag 13. november

                                                  Julemandens Datter


                                                  Den Tid på Året


                                                  Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


                                                    onsdag 14. november

                                                    Allan Olsen 2018


                                                    E

                                                      torsdag 15. november

                                                      Den Tid på Året


                                                      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                      I Krig og Kærlighed


                                                        fredag 16. november

                                                        Den Tid på Året


                                                        I Krig og Kærlighed


                                                        Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


                                                          mandag 19. november

                                                          Den Tid på Året


                                                          I Krig og Kærlighed


                                                          Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                            tirsdag 20. november

                                                            Pernille og Poul Offersen


                                                            E

                                                              mandag 26. november

                                                              Julie Berthelsen


                                                              E

                                                                fredag 7. december

                                                                Tørfisk Vi ligger vandret.


                                                                E

                                                                  mandag 31. december

                                                                  La Boheme 2018 sydney Harbour.


                                                                  E