Vænget 4
4400 Kalundborg
59511650

mandag 21. januar

Second Act


15:35

Ternet Ninja


17:45

Før frosten


Glass


    mandag 21. januar

    1t 43min

    Tilladt for alle

    Second Act

    15:35
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Maya fylder 43 år, og ønsker sig kun én ting … en forfremmelse! Efter 15 år som butiksassistent er hun klar til at komme videre og nu er muligheden der!

    Hun er den perfekte kandidat til den ledige stilling som manager – lige indtil de finder en mand med en boglig uddannelse i stedet.

    Men pludselig bliver Maya kaldt til samtale på et meget finere chefjob og imponerer straks med sin viden og erfaring… Men nogen har pyntet på Mayas CV, så nu skal hun ikke kun klare jobbet … hun skal også holde sin fortid skjult.
    Biografpremiere: Torsdag 17. januar
    Instruktion: Peter Segal
    Skuespillere: Jennifer Lopez, Milo Ventimiglia, Vanessa Hudgens
    Spilletid: 01:43
    Censur: Tilladt for alle

    1t 23min

    Tilladt over 11 år

    Ternet Ninja

    17:45
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Aske går i 7. klasse og er forelsket i Jessica fra 8. Aske har et anstrengt forhold til sin stedbror Sune og sin stedfar Jørn.

    En dag vender Askes onkel Stewart hjem fra Thailand med en ternet ninjadukke i fødselsdagsgave til Aske.

    Det viser sig dog ikke at være nogen almindelig dukke... Den er levende, dødsens farlig og besat af tanken om retfærdighed og blodhævn.
    Biografpremiere: Tirsdag 25. december
    Instruktion: Anders Matthesen, Thorbjørn Christoffersen
    Skuespillere: Stemmer: Anders Matthesen, Alfred Bjerre Larsen, Emma Sehested Høegh
    Spilletid: 01:23
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    1t 44min

    Tilladt over 15 år

    Før frosten

    19:35
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Der hersker trange kår på landet i det 19. århundrede og med endnu en hård vinter forude, står bonden Jens overfor et ubærligt valg.

    Hvis familien skal overleve vinteren, tvinges han til at indgå en pagt med storbonden på den nærliggende gård og gifte sin datter Signe bort.

    Det kaster familien ud i splittelse, hemmeligheder og mord. Spørgsmålet er hvor meget Jens vil ofre for at redde sine børn?
    Biografpremiere: Torsdag 10. januar
    Instruktion: Michael Nohr
    Skuespillere: Jesper Christensen, Clara Rosager, Magnus Krepper, Elliott Crosset Hove
    Spilletid: 01:44
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 09min

    Tilladt over 15 år

    Glass

    21:40
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Tre mænd med forskellige superkræfter, indlægges på en anstalt med speciale i at kurere folk med superhelte og superskurke komplekser.

    Mødet mellem Mr. Glass og skizofrene The Beast, der besidder hele 24 personligheder, viser sig at være fatalt.

    Snart flygter de fra anstalten, hvorefter kun den retfærdighedssøgende og usårlige David Dunn kan standse deres planer om ødelæggelse.

    'Glass' forbinder de to film, Split (2016) og Unbreakable (2000), sammen til en trilogi.
    Biografpremiere: Torsdag 17. januar
    Instruktion: M. Night Shyamalan
    Skuespillere: James McAvoy, Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Anya Taylor-Joy
    Spilletid: 02:09
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    tirsdag 22. januar

    Ternet Ninja


    Før frosten


    Glass


    Second Act


      onsdag 23. januar

      Second Act


      Ternet Ninja


      Før frosten


      Glass


        torsdag 24. januar

        Second Act


        Skammerens Datter 2


        Før frosten


        Kursk


        Glass


          fredag 25. januar

          Second Act


          Skammerens Datter 2


          Før frosten


          Kursk


          Glass


            lørdag 26. januar

            Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


            Skammerens Datter 2


            Ternet Ninja


            Før frosten


            Kursk


            Glass


              søndag 27. januar

              A Star Is Born


              Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


              Skammerens Datter 2


              Før frosten


              Kursk


                mandag 28. januar

                Skammerens Datter 2


                Unge Astrid


                Kursk


                  tirsdag 29. januar

                  Skammerens Datter 2


                  Før frosten


                  Kursk


                    onsdag 30. januar

                    Skammerens Datter 2


                    Før frosten


                    Kursk


                      torsdag 31. januar

                      Skammerens Datter 2


                      Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                      Unge Astrid


                      Kursk


                        fredag 1. februar

                        Skammerens Datter 2


                        Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                        Unge Astrid


                        Kursk


                          lørdag 2. februar

                          Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                          Skammerens Datter 2


                          Ternet Ninja


                          Unge Astrid


                          Kursk


                            søndag 3. februar

                            Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                            Skammerens Datter 2


                            Ternet Ninja


                            Unge Astrid


                            Kursk


                              mandag 4. februar

                              Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                              Før frosten


                              Unge Astrid


                                tirsdag 5. februar

                                Happy Ending


                                F

                                  onsdag 6. februar

                                  Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                                  Før frosten


                                  Unge Astrid


                                    torsdag 7. februar

                                    LEGO Filmen 2 - Dk Tale - 2D


                                    Vilde Rolf Smadrer Internettet - Dk tale - 2D


                                    Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                                    Mødregruppen


                                    Unge Astrid


                                      fredag 8. februar

                                      Vilde Rolf Smadrer Internettet - Dk tale - 2D


                                      Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                                      Mødregruppen


                                      Unge Astrid


                                        lørdag 9. februar

                                        LEGO Filmen 2 - Dk Tale - 2D


                                        Vilde Rolf Smadrer Internettet - Eng tale - 2D


                                        Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                                        Skammerens Datter 2


                                        Mødregruppen


                                        Unge Astrid


                                          søndag 10. februar

                                          LEGO Filmen 2 - Dk Tale - 2D


                                          Vilde Rolf Smadrer Internettet - Eng tale - 2D


                                          Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                                          Skammerens Datter 2


                                          Mødregruppen


                                          Unge Astrid


                                            mandag 11. februar

                                            LEGO Filmen 2 - Dk Tale - 2D


                                            Vilde Rolf Smadrer Internettet - Dk tale - 2D


                                            Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                                            Skammerens Datter 2


                                            Mødregruppen


                                            Ternet Ninja


                                              tirsdag 12. februar

                                              LEGO Filmen 2 - Dk Tale - 2D


                                              Vilde Rolf Smadrer Internettet - Dk tale - 2D


                                              Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                                              Mødregruppen


                                              Ternet Ninja


                                                onsdag 13. februar

                                                LEGO Filmen 2 - Dk Tale - 2D


                                                Vilde Rolf Smadrer Internettet - Dk tale - 2D


                                                Sådan træner du din Drage 3 - 2D - Dk Tale


                                                Skammerens Datter 2


                                                Mødregruppen


                                                Ternet Ninja


                                                  torsdag 14. februar

                                                  LEGO Filmen 2 - Dk Tale - 2D


                                                  Vilde Rolf Smadrer Internettet - Dk tale - 2D


                                                  Sådan træner du din Drage 3 - 3D - Dk Tale


                                                  Skammerens Datter 2


                                                  Mødregruppen


                                                  Alita: Battle Angel - 2D


                                                    fredag 15. februar

                                                    LEGO Filmen 2 - Dk Tale - 2D


                                                    Vilde Rolf Smadrer Internettet - Dk tale - 2D


                                                    Sådan træner du din Drage 3 - 3D - Dk Tale


                                                    Skammerens Datter 2


                                                    Mødregruppen


                                                    Alita: Battle Angel - 2D


                                                      lørdag 16. februar

                                                      LEGO Filmen 2 - Dk Tale - 2D


                                                      Vilde Rolf Smadrer Internettet - Dk tale - 2D


                                                      Sådan træner du din Drage 3 - 3D - Dk Tale


                                                      Skammerens Datter 2


                                                      Mødregruppen


                                                      Alita: Battle Angel - 2D


                                                        søndag 17. februar

                                                        Vilde Rolf Smadrer Internettet - Dk tale - 2D


                                                        LEGO Filmen 2 - Dk Tale - 2D


                                                        Sådan træner du din Drage 3 - 3D - Dk Tale


                                                        Mødregruppen


                                                        Alita: Battle Angel - 2D


                                                          tirsdag 19. februar

                                                          Nikolaj & Piloterne 30 år


                                                          E

                                                            onsdag 27. februar

                                                            Dodo & The Dodo's


                                                            E

                                                              onsdag 6. marts

                                                              Mark Le Fevre


                                                              E

                                                                lørdag 9. marts

                                                                FILMKLUB 18/19 - SMÅ 0 - 1 og 2 klasse - LØRDAGE


                                                                FILMKLUB 18/19 - MELLEM 3 og 4 klasse - LØRDAG


                                                                  søndag 10. marts

                                                                  FILMKLUB 18/19 - SMÅ 0 - 1 og 2 klasse - SØNDAGE


                                                                  FILMKLUB 18/19 - STORE 5 - 6 - 7 og 8 klasse - SØNDAG


                                                                    onsdag 13. marts

                                                                    Laura Mo


                                                                    E

                                                                      onsdag 20. marts

                                                                      Anne Linnet


                                                                      E

                                                                        onsdag 3. april

                                                                        Anders Blichfeldt. Solo


                                                                        E